Půjčky a úvěry jsou každodenní součástí našeho života. Půjčujeme si na koupi bytu nebo domu, či na jejich úpravu. Také koupě auta bez půjčky nebo leasingu se vyskytuje jen omezeně. Někdo si běžně půjčuje na dovolenou, nebo na nový nábytek. Dá se říci, že skutečně se už půjčuje na cokoliv. Sehnat půjčku, nebo úvěr také není až tak velký problém. Rozdíl však je, za jakých podmínek si půjčíte. Nejdůležitějším parametrem při výhodnosti půjčky jsou úrokové sazby úvěrů. Čím je úrok menší, tím méně přeplatíte.
Co znamenají úrokové sazby úvěrů
Úrokové sazby úvěrů je vlastně údaj, který Vám přesně řekne, o kolik procent musíte splatit poskytovateli půjčky více, oproti samotné jistině, čili původní částce. Tyto sazby bývají různé a jsou prvním hodnotícím prvkem při dívání se na výhodnost či nevýhodnost půjčky. Jednoduchý příklad. Pokud si půjčíte částku 30 000 Kč a úroky máte pět procent, tak celková částka, kterou zaplatíte bude 35 000 Kč. K této částce však musíte připočítat i další náklady, které jsou s půjčkou spojeny. Například to je poplatek za přidělení půjčky, který je u některých hypoték kolem 0,8 procenta z celkové částky, poplatek za vedení úvěrového účtu a různé jiné poplatky. Tyto poplatky jsou různé a to ať je budete platit, jakož i jejich výše závisí na poskytovateli půjčky.
Úrokové sazby úvěrů jsou nejnižší v bankách. Zcela nejníže jsou při poskytování hypoték, kde mohou začínat již při dvou a půl procenta. Při spotřebitelských úvěrech je tato sazba vyšší a začíná někde kolem šesti procent. Samozřejmě, že tato sazba je při každém druhu půjčky, splátky, nebo úvěru různá.
Klidně se Vám může stát, že přijdete do banky, kde zažádáte o úvěr se stejnou částkou a dobou splácení jako Váš známí, ale Vám nabídnou nižší nebo naopak vyšší úrok. Důvody mohou být různé, protože banka posuzuje Vaši bonitu a ta je u každého žadatele jiná. Proto je důležité umět se v těchto sazbách, jakož i poplatcích dobře zorientovat, abyste při splácení nebyla nepříjemně překvapená. Netřeba například zapomínat na to, za jaké časové období se úrokové sazby úvěrů uvádějí. Maximálně je to za rok, ale některé společnosti, hlavně ty nebankovní, tuto sazbu počítají i na měsíce.
Rozdíl je hlavně v tom, že pokud máte úrok pět procent na rok, tak přeplatíte za rok uvedených pět procent. Pokud však máte úrok pět procent za měsíc, tak za rok splácení přeplatíte mnohem víc. Proto je důležité dobře si při všech úvěrových smlouvách všímat nejen úrokové sazby úvěrů, ale i jejich časovou platnost. Při půjčkách a úvěrech od nebankovních společností musíte být připravena na vyšší úrokové sazby. Je to jakási daň za to, že mají při posuzování klienta menší nároky.
V čem je výdhonější nebankovní společnost?
Nebankovní společnosti při posuzování bonity klienta nemají takové nároky, jako banky. Proto se klidně může stát, že pokud jste v bance ze svou žádostí neuspěla, u takového nebankovního poskytovatele úspěšná budete. Jak jsme však zmínili, pravděpodobně budete muset snést vyšší úrokové sazby úvěrů. Při běžných úvěrů s kratší dobou splatnosti a při menších částkách, jsou tyto sazby vyšší. Měsíční úrok při půjčce kolem 300 až 500 euro může být i 10 procent. Je to také z důvodu, že taková půjčka má splatit čím dříve, nejlépe za pár měsíců. Pokud si půjčujete na delší období, můžete si zkusit vyjednat menší a tím pro Vás výhodnější úroky. Podobně to platí i při vyšších částkách. Čím vyšší částka, tím mohou být úrokové sazby úvěrů níže. Výhodou nebankovních subjektů je hlavně to, že se můžete při nich dohodnout, protože jejich zaměstnanci dají více na osobní kontakt a pravidla při poskytování půjček a úvěrů jsou méně náročné.