Máte-li v plánu sjednávat si hypotéku, určitě by vás neměla zajímat jen úroková sazba. Je spoustu dalších aspektů, které bychom měli při sjednávání hypotéky brát v potaz. Patří mezi ně doba fixace, doba splatnosti, výše LTV % nebo poplatky za vyřízení hypotéky. A zde se dostáváme k našemu dnešnímu tématu. V dnešním článku se společně podíváme na to, kolik nás bude stát vyřízení hypotéky.
Měsíční splátky a úroky nejsou vše
Ještě před sjednáním hypotéky je dobré si uvědomit, že měsíční splátky a úroky nejsou vše. Částku, kterou za hypotéku zaplatíte, totiž dotvářejí ještě další položky, mezi které patří poplatky za zřízení úvěru, za vedení účtu a další výdaje spojené s čerpáním úvěru. To vše vytváří daleko větší částku, než jakou jste si vypočítali, že budete platit na úrocích, a proto je důležité si to uvědomit. Pokud máte napjatý měsíční rozpočet, který jste tak akorát natáhli, abyste byli schopni splácet hypotéku a ještě přes měsíc přežít, pak s navýšením splátky o poplatky nevyjdete. Pojďme se tedy podívat, co vás čeká.
Poplatek za vyřízení úvěru a čerpání úvěru
První dalším výdajem je poplatek za vyřízení úvěru, který si účtuje většina tuzemských bank. Je tak potřeba se vždy podívat do smluvních podmínek nebo se přímo zeptat bankéře, zdali něco takového budete platit, či nikoliv.
Dalším nákladem placeným bance je poplatek za čerpání úvěru.
Odhad nemovitosti
Další částkou, kterou však neplatíte bance, je odhad nemovitosti. Abyste si mohli vyřídit hypotéku, potřebuje banka odborný odhad ceny vaší nemovitosti. Tento odhad pak stojí 2 000 až 10 000 Kč. S nemovitostí souvisí i zápis do katastru nemovitostí, který vás bude stát další 500 Kč.
Setkat se můžete i s pojištěním nemovitosti a dlužníka, kde budete platit další pravidelné měsíční částky. Vlastní představu o tom, kolik vás bude hypotéka stát, si udělejte na základě srovnání hypoték, neboť každá bankovní společnost a každý poskytovatel hypotečních úvěrů má vlastní ceníky a požadavky kladené na žadatele.