Obsah článku
Je život tzv. „na dluh“ normální? Pro řadu dnešních domácností bohužel ano. Nejnovější průzkumy hovoří o tom, že až 90% populace někdy v životě sáhlo po bankovní, či nebankovní půjčce nebo alespoň po nějakém tom kontokorentu. Bohužel do této skupiny spadá čím dál tím více mladých lidí, jejichž finanční gramotnost často pokulhává vlivem nezodpovědného hospodaření a nakládání s penězi.
Pokud se i vy aktuálně nacházíte ve finanční tísni, nemusí to být pochopitelně z důvodu neuváženého hospodaření. Ceny potravin, léků, služeb i pohonných hmot rostou neúměrně našim mzdám. A právě z toho důvodu řada rodin, ale i jednotlivců sahají po bankovních i nebankovních půjčkách. Jaký je mezi nimi rozdíl? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to.
Bankovní půjčky
Bankovní půjčky – jak již samotný název napovídá, poskytují bankovní instituce. Drtivá většina žadatelů o půjčku zamíří v první řadě právě k bankovnímu poskytovateli. Pokud je to i váš případ, připravte se na to, že během výsledku, který je vše – jen ne příjemný, se vás bude pracovník banky ptát na spoustu nezbytných informací. Doložit budete muset svůj měsíční příjem a v některých případech také účel, ke kterému chcete vypůjčené finanční prostředky využít.
V bance budou mimo jiné prověřovat také vaši bez dlužnost a to nahlédnutím do registru dlužníků. Pokud zde budete mít záznam (byť i záznam z minulosti), půjčka vám s největší pravděpodobností nebude schválena. Bohužel až 70% žádostí o bankovní půjčky bývá ze strany banky zamítnuto. Pokud je to i váš případ, nezoufejte! Máte ještě další možnosti.
Nebankovní půjčky
Pokud vám v bance odmítli půjčit, obrátit se můžete ještě na nebankovní instituce, které jsou ke svým klientům mnohonásobně vstřícnější a otevřenější. Některé společnosti poskytují půjčky i osobám, které mají aktivní záznam v registru dlužníků, nemají žádný nebo jen minimální příjem nebo měli někdy v minulosti problémy se splácením svého závazku.
Toto riziko, které nebankovní instituce podstupuje, se však musí někde projevit – a projeví se právě výší úroků, případně poplatky, které si může společnost účtovat.
Pokud ale nemáte jinou možnost, může vás nebankovní půjčka dostat z mnohem vážnějších problémů. Podobné půjčky vyřídíte rychle a z pohodlí domova.